Jak zdobyć wizę do Abchazji? (How to get an abkhazian visa?)

To już drugi post z cyklu rady dobrego wuja o tym jak zdobyć wizę. Także i tym razem poniżej zamieszczam wersję angielską, bo się wielu ludzi dopytuje i szuka. Tak. (english version at the bottom)

Istnieje bardzo rozpowszechniona legenda o tym, że wjazd do Abchazji jest  niemożliwy. Otóż jest to kompletna nieprawda. Wjazd jest jak najbardziej możliwy, ba, jest wręcz dziecinnie prosty. O tym jak to zrobić pisze na swojej stronie Ministerstwo Inostrannych Djeł Respubliki Abchazji. Ja natomiast niniejszą notką chciałbym potwierdzić, że wszystko co oni piszą na tamtej stronie to jest prawda (dziwne, nie? kontrolują ich Ruscy, a oni piszą prawdę) oraz opisać jak to wygląda w praktyce.

Najpierw trzeba wypełnić aplikejszyn form dostępny na podanej wyżej stronie i wysłać wraz ze skanem paszportu na adres konsulskiej służby. Zdjęcie nie jest potrzebne.

Istotna informacja. A właściwie dwie. Po pierwsze do Abchazji można wjechać od strony rosyjskiej lub gruzińskiej - należy to zaznaczyć w aplikejszyn formie. Ja jechałem od strony gruzińskiej i o tym będę dalej pisał. Pamiętajmy o konsekwencji faktu, że Gruzja uznaje Abchazję jako część swojego terytorium, a Rosja uznaje Abchazję jako odrębny kraj (jeszcze nie jako część swojego terytorium, ale spodziewam się, że już niedługo). Jeśli jedziemy od strony rosyjskiej liczmy się z tym, że nie wjedziemy z Abchazji do Gruzji - wg gruzińskiego prawa będąc w Abchazji już jesteśmy na gruzińskim terytorium a nie mamy pieczątki z granicy. Jeśli jedziemy od strony gruzińskiej to liczmy się z tym, że jeśli dalej pojedziemy do Rosji, to do Gruzji już nie wrócimy, bo dostaniemy w paszporcie stemple wjazdu/wyjazdu do Rosji, a nie będziemy mieli wyjazdowej z Gruzji. Jeśli jedziemy od strony gruzińskiej, wjeżdżamy do Abchazji, a potem - nie odwiedzając Rosji - wracamy do Gruzji, to jest to jak najbardziej możliwe i nie ma z tym żadnych problemów.

Most przez Ingur
Na stronie piszą, że na odpowiedź konsulskiej służby czeka się 5 dni roboczych, ja dostałem odpowiedź już po dwóch dniach. W odpowiedzi dostajemy pozwolenie na wjazd do Abchazji, w którym najprawdopodobniej zrobią błąd w naszym nazwisku. To potwierdzenie należy wydrukować i schować ładnie do plecaczka. Wszyscy młodzi Abchazi mówią, że wojna z Gruzją poszła m.in. o wolność języka abchaskiego, więc jak łatwo się domyślić owe pozwolenie jest w języku... rosyjskim. Z tym oto pozwoleniem jedziemy na granicę na Ingurze. Na abchaskim posterunku granicznym spotkamy masę żołnierzy aaaabch...rosyjskich, którzy nas skontrolują i zabiorą nam naszą wesołą karteczkę. Jesteśmy już w Abchazji. Żeby się z niej wydostać musimy kupić wizę. W tym celu należy udać się do Suchumi. Tzn. do Suchumu.

Tam mieści się Ministerstwo Inastrannych Djeł na ulicy Lakoba 21 i pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30 - 16:00 (przynajmniej teoretycznie, w praktyce od 10, a do której... no ja bym nie ryzykował iść tam o 16, o 14 jeszcze na pewno pracuje, byłem). Tam nam powiedzą, że powinniśmy zapłacić opłatę wizową w odpowiednim banku i tam nas odeślą. Jeśli jest się wyedukowanym czytelnikiem mojego bloga, to zamiast iść najpierw niepotrzebnie do ministerstwa można iść od razu do Sber Banku, który znajduje się koło Morskiego Wokzalu i pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30 - 16:30 z przerwą od 14 do 15 i tam dokonać opłaty stosownej do tego jaka wiza nas interesuje (najtańsza, 30-dniowa kosztuje 20$, jednak trzeba zapłacić te 20$ wg bieżącego kursu w rublach - rosyjskich ma się rozumieć). Z potwierdzeniem z banku maszerujemy do ministerstwa, gdzie miły młody pan wyrabia nam wizę w jakieś 15 minut. Wizę dostaje się na osobnej karteczce nie wklejanej do paszportu, żeby przypadkiem nie dostać od kogoś w mordę na granicy tej czy innej. Eta wsio!


english version

How to get the abkhazian visa?
Travel to Abkhazia is not so difficult as you maybe have heard about it. It is quite well discribed on the abkhazian MFA website. Here I just want make you sure that it really works. First fulfill the application form and send it with the photocopy of your passport to MFA consular service. Your two recent photos are not required in fact. Note that you have to mark in the application form which border you want to cross to get to Abkhazia*. Up to 5 working days you should get reply (I received it in 2 days only). The reply e-mail contains pdf document attached. It is written in russian. It confirms that you are allowed to enter Republic of Abkhazia.

*Consider the consequences of the fact, that according to the Georgian law Abkhazia is a part of their country. So going to Abkhazia from Russia you are not allowed to enter Georgia from Abkhazia after that. From the other hand: going to Abkhazia from Georgia and then going to Russia after that you are not allowed to go back to Georgia (never, as you will have russian stamps and no exit georgian stamps in your passport). But going from Georgia to Abkhazia and going back to Georgia (without any visit in Russia in the meantime!) is of course possible and acceptable. 

Print your confirmation document and go to the border (I passed the border at Ingur, i.e. I was going from Georgia). Russian soldiers at the border will take the confirmation and let you in. Then go to Suchum(i) to the Sber Bank (it is placed near the port - Morski Vokzal) with oppening hours 9:30am-4:30pm with the break between 2 and 3pm. Pay the appropiate toll (e.g. 20$ - in russian rubels! - for 30 days visa), take the confirmation and go to the abkhazia MFA at Lakoba st. 21 (official oppening hours 9:30am-4:00pm) where young nice guy will make you a visa in 15 minutes. This visa is "safe" - it is a separete card, not glued into your passport.  That's all!

Not so far after the border one can see huge and brand new russian military bases and stuff like that. Of course these bases are for safety purposes only, cause Russia is a democratic country, Putin is a nice tolerant guy. At least as long as EU buys gas from them.


Komentarze

 1. Mam kilka pytań
  - czy po przejściu granicy gruzińsko-abchaskiej łatwo można znaleźć marszurutkę, i czy ona jedzie bezpośrednio do Suchumi czy z przesiadką
  - czy łatwo znaleźć Bank w którym trzeba dokonać opłaty wizowej, co trzeba tam powiedzieć
  - czy te ministerstwo gdzie wyrabia się wizę też jest łatwe do odnalezienia, nie ma tam kilku wejść idealnych do błądzenia po jakimś gmachu?
  - powrotne marszrutki na most Ingur można złapać po południu ok. 15-17-tej (czy są bezpośrednie i mają napis 'most ingur" czy "granica" na tabliczce).

  OdpowiedzUsuń
 2. 1. Nie wiem, jechałem stopem. Ale coś tam zawsze jeździ, bo dużo Abchazów jeździ do Gruzji na zakupy.
  2. Łatwo odnaleźć ten bank. Poza tym niektórzy twierdzą, że da się nakłonić pana wizowego, by przyjął zapłatę na miejscu, bez zbędnego biegania do banku. A w samym banku dajesz pani kwitek, który da Ci pan wizowy, ona już wie co z tym zrobić.
  3. Jest łatwo.
  4. Znów: nie mam pojęcia, jeździłem stopem : ).

  OdpowiedzUsuń
 3. Czesc
  Planuje wypozyczyc samochod w Kutaisi i pojechac na kilka dni do Suchumi
  Czy gruzinskie auto wjedzie tam bez problemu?

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo pomocne wskazowki! Mam pytanie - czy cos sie zmienilo od tamtej pory oprocz tego, ze wiza podrozala? Post pisales w 2011, teraz na stronie http://mfaapsny.org znalazlam, ze za wize na kilka dni (wjazd+wyjazd) trzeba zaplacic 40 USD. Mam nadzieje, ze sama procedura sie nie zmienila i nadal jest to takie prost jak opisujesz. Bede wdzieczna za update i swieze info, jesli ktos tam byl ostatnio lub wie o jakichkolwiek zmianach. Dzieki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Osobiście nie byłem tam od 2011 roku ani nie znam kogoś, kogo mógłbym o to zapytać. No ale może pojawi się ktoś, kto nam odpowie tutaj : ).

  Żadnych przełomów w stosunkach między Gruzją a separatystyczną republiką nie było z tego co wiem, więc i w procedurze wizowej nie spodziewałbym się żadnych istotnych zmian.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć Wojtek i anonimowa pytająca. Od kilku tygodni podróżuję po Kaukazie i dwa tygodnie temu byłem w Abchazji na 5 dni. Anonimowa pytająca nie mam pojęcia skąd wzięłaś te 40 USD, tyle to kosztuje 3 miesięczna wiza wielokrotnego wjazdu (a taka Ci przecież chyba niepotrzebna). Wojtek od Twojej wizyty zmieniło się sporo, teraz wizę turystyczną jednorazową można wyrobić sobie nawet tylko do 10 dni, i wtedy kosztuje ona tylko 10 USD. Ja za swoją zapłaciłem dokładnie 315 Rubli + 20 Rubli "prowizji" za wpłatę w banku. Ważna informacja jak napisał Wojtek - nie można wpłacić tej kasy w jakimkolwiek banku w Sukchumi, tylko w jednym konkretnym - Sber Banku, położonym nad samym morzem, tuż obok terminalu okrętowego - bank jest schowany na takim podwórku że cholernie trudno tam trafić. Najlepiej iść tam zapłacić jeszcze przed wizytą w ministerstwie, inaczej będzie się latać ta dwa razy. Jeszcze co do długości tej wizy - wg. informacji na stronie ichniejszego ministerstwa spraw zagranicznych turyści mają obowiązek zgłosić się po odbiór tej wizy do max trzech dni po wjeździe do kraju. Ja poszedłem trzeciego dnia i dostałem wizę na 10 dni ale licząc od dnia jej wyrobienia, a nie od daty wjazdu. Tak więc w praktyce tą metodą można mieć za 10 USD wizę na 13 dni. Niestety mi moją karteczkę z wizą zabrali celnicy przy powrocie do Gruzji - zapytałem czy mogę zachować sobie na pamiątkę ale usłyszałem że "eta niet suwenir". Wojtek Tobie też zabrali czy zachowałeś? Z innych ważnych zmian od 2011 roku to teraz w Sukchumi są już działające bankomaty - najlepszy jest w banku na rogu przy ul. Puszkina (tuż obok Ogrodu Botanicznego). Bankomaty przyjmują wszystkie główne karty typu Visa i Mastercard, ale są bardzo ścisłe limity pobieranych środków - minimalna suma to 500 Rubli, a maksymalna 3000, i jest to chyba limit dobowy. Pobierałem i 500 i 3000, za każdym razem działało bez problemu. Przelicznik też jest znośny. Tylko z ciekawostek potem na liście transakcji w waszym rachunku zobaczycie że Sukchumi jest w Rosji. :) Jakby ktoś miał jeszcze jakieś pytania o Abchazję to piszcie na maila interfides93 MAŁPKA gmail KROPKA com albo na CouchSurfingu jak ktoś ma: https://www.couchsurfing.org/people/interfides/

  OdpowiedzUsuń
 7. Cześć Interfides

  Dzięki bardzo za aktualizację informacji. Nie, mi nie zabrali tego świstka - to już pewnie zależy od humoru danego pogranicznika ; ).

  "Tylko z ciekawostek potem na liście transakcji w waszym rachunku zobaczycie że Sukchumi jest w Rosji. :)" - no nie mów, że Cię to dziwi ; )

  OdpowiedzUsuń
 8. Z Rosją na wyciągu z konta oczywiście mnie to nie dziwi, bo domyślam się że dla nich jedyny sposób żeby mieć działające bankomaty, to mieć je podlinkowane pod rosyjską sieć. Co do tej wizy to nie ukrywam że jestem naprawdę zły że mi ją zabrali - mojemu koledze który szedł do kontroli tuż za mną udało się przynajmniej na szybko zrobić komórką zdjęcie swojej wizie, a ja nie mam żadnej pamiątki z wizyty tam w paszporcie. :( Zapewne jest tak jak mówisz że zależy to od humoru danego pogranicznika, ale nie jest też wykluczone że mogły zmienić się przepisy i teraz zabierają wizy jednorazowe za każdym razem przy wyjeździe...

  OdpowiedzUsuń
 9. Maciek_Krakow

  Cześć. Dzięki za informację w artykule jak i w pozostałych komentarzach. Mam do Was pytanie odnośnie samochodu. Będąc w Gruzji samochodem na polskich blachach czy uda mi się nim wjechać do Abchazji i wrócić potem do Gruzji. Czy lepiej zostawić auto w Gruzji i odbyć wycieczkę po Abchazji bez samochodu. Tylko jak to wygląda czy Gruzini nie będą się czepiać że opuszczam (choć według Gruzinów nie opuszczam) Gruzji.

  Proszę o info jeśli ktoś posiada wiedzę

  Pozdrawiam Maciek

  OdpowiedzUsuń
 10. a jeżelu się chce jednak tę wizę w paszporcie, to i tak nie wkleją?

  OdpowiedzUsuń
 11. Kup se panie klej i se wklej ; )

  OdpowiedzUsuń
 12. Ile jest km od granicy gruzińskiej do stolicy ?

  OdpowiedzUsuń
 13. W związku z tym, że od czasu powstania tego postu trochę się zmieniło, postanowiłem opracować zaktualizowany informator dotyczący abchaskich wiz. Zapraszam. http://kasperfiszer.pl/abchazja.htm :)

  OdpowiedzUsuń
 14. W takim razie aktualizacja na maj 2014:

  Za wizę płaci się od razu w budynku konsularnym, nie trzeba biegać po bankach. Wiza kosztuje 400 rubli. Wizę zostawiają w paszporcie, nie zabierają jej. Nie wiem czy zapomnieli, była nas trójka, więc chyba po prostu coś się zmieniło :-)

  Shin

  OdpowiedzUsuń
 15. MNIEJSZEJ CZCIONKI KUR^$$% NIE BYŁO? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie, kup se pan lupę. Albo wciśnij ctrl i + zarazem

   Usuń

Prześlij komentarz

Komentarzopisarze proszeni są o się podpisanie!

Popularne posty