Fizyka w domu - odcinek 1: Jeż i długopis

Na początek przypomnę o najważniejszym, czyli że jeszcze trwa akcja - zimowa wyprzedaż obiadów z nami, wspaniałymi młodzieńcami oraz dziewczętami mająca wspomóc WOŚP oraz akcja pomocy Dominice poprzez 1% podatku.

A teraz już do rzeczy. Blog nazywa się fizyk w podróży. Podróże już były, więc może czas na jakąś fizykę. Otóż czasem, tj. najczęściej podczas sesji, człowiek zadaje sobie różne filozoficzne pytania. Wy pewnie również często zastanawialiście się: czy upuszczony z bardzo dużej wysokości jeż spada szybciej niż długopis, czy odwrotnie? Z jednej strony zdawałoby się, że jeż jest cięższy... No ale przecież przyspieszenie ziemskie przyspiesza jednakowo wszystkie obiekty niezależnie od masy, hę? Pozostają opory powietrza... Aby się przekonać jak jest naprawdę przeprowadziłem domowe doświadczenie. Zachęcam do obejrzenia filmu, który rozjaśni wszelkie wątpliwości.

Długopis spada szybciej. Dlaczego? Wyjaśnienie jest bardzo proste: jeż, posiadając większą powierzchnię niż długopis, spada dużo wolniej, ponieważ działają na niego większe siły oporów powietrza. Dac it!

Jeszcze raz przypominam o zimowej akcji pomocowej. Czekajcie na kolejne odcinki cyklu Fizyka w domu! Następny pewnie już przy kolejnej sesji egzaminacyjnej!

Komentarze

  1. Nie dość, że o fizyce, to jeszcze o podróżach - jeża z dużej wysokości :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Gratuluję wygranej za paragon z podróży! Nie dość, że jesteś fizykiem, matematykiem, podróżnikiem, kucharzem (WOŚP), to jeszcze i aktorem w zagranicznych megaprodukcjach. A teraz jeszcze laureatem świetnego konkursu. Sława i chwała. Pozdrawiam.:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komantarzopisarze proszeni są o się podpisanie!

Popularne posty