Radio Argentyna — podcast Fizyka w Podróży

Nie odkryję Ameryki, ale trzeba to powiedzieć: świat idzie do przodu i formy komunikacji się zmieniają.

Radio Argentyna, projekt podcastowy Fizyka w Podróży

I chociaż mówi się "idzie do przodu", można powiedzieć, że jeśli chodzi o podcasty: wraca do korzeni. To przecież komunikacja słowna jest człowiekowi bliższa, bardziej naturalna, niż ta pisana. We współczesnej modzie na podcasty można więc widzieć nie tyle "odrażający" odwrót od czytania, a tęsknotę za słowem mówionym, za gawędą, klechdą, za bajaniem przy ogniskach. Czy po prostu za obecnością drugiej osoby w formie nieco bardziej żywej i namacalnej, niż suchy tekst.

Z takim przekonaniem powstaje Radio Argentyna. I chodziło przede wszystkim o przekonanie mnie samego, bo, muszę przyznać, jeszcze do niedawna byłem dość sceptycznie nastawiony do idei bym to ja gadał do mikrofonu. W przekonywaniu miały swój udział wykłady online z nowego dziennikarstwa organizowane przez CLACSO (Latynoamerykańska Rada Nauk Społecznych), a zwłaszcza wywody Kolumbijczyka Omara Rincona o tym, że nie należy się "obrażać" na nowe preferencje odbiorców. 

I chyba mi się spodobało, bo po nagraniu pierwszego odcinka, już nie mogę się doczekać kolejnego.

W żadnym razie nie oznacza to, że przestanę pisać. Pisanie, jako jedna z form komunikacji ma oczywiście swoje zalety i —z drugiej strony— istnieją treści, dla których najlepszym sposobem przekazu jest właśnie forma pisana. Kluczem do wydajnej komunikacji byłoby więc dobieranie form do treści, a nie odwrotnie. Nie będę więc o wszystkim pisał, bo akurat prowadzę bloga. Będę wyrażał się za pośrednictwem pisma, głosu lub nagrania wideo wedle potrzeby. 


Program

Wstępnie pomyślany program Radia Argentyna dzieli się na trzy części, z których pierwsza może najbardziej odpowiada wywodom przedstawionym powyżej.


#wiadomościzargentyny

Wiadomości z Argentyny to nie tylko lista informacji z kraju, ale także komentarz, często nie związany ściśle jedynie z cytowanym newsem, ale odnoszący się szerzej do konkretnego elementu rzeczywistości społecznej, jak stosunek do ludności rdzennej, rasizm, feminizm czy argentyński stan ducha. 

I właśnie odkrywam, że może podcast to najodpowiedniejsza forma na tego typu gawędy, które zawsze gdzieś mi tam krążyły po głowie, ale nie wydawały mi się odpowiednio kompletne lub odpowiednio zamknięte na spisanie je w artykule. A tu proszę, gadanie. Czemu by o tym nie pogadać.


#nietylkotango

W kąciku muzycznym opowiemy o gatunkach i artystach nie związanych z tangiem. Tango to bez wątpienia argentyński produkt eksportowy, ale w samej Argentynie nie słucha się go zbyt często. Znacznie częściej spotkamy się z chacarerą, zambą, cuartetem, cumbią czy feministycznym trapem, i to takiej muzyki posłuchamy w audycji Nie tylko tango.


#opowieścizpodróży

Pisanie i podcast nie wykluczają się między sobą. W Opowieściach z podróży poczytam Wam spisane już lub nowe relacje z pedałowania po Argentynie. Wiece, że nie będzie tam jedynie o przygodach z trasy, ale i o historii najnowszej i kwestiach społecznych wplecionych w narrację.


Pierwszy odcinek Radia Argentyna jest już dostępny na Youtube, Spotify, Breaker, RadioPublic, Anchor FMGoogle Podcasts. Kolejne audycje będę również wstawiał na blogu, w postach odpowiadających kolejnym Opowieściom z podróży. Pierwszy odcinek znajdziecie więc we wpisie Na południe I: Buenos Aires, a także poniżej. No to zapraszam do słuchania, polecajcie znajomym, każda sugestia czy komentarz mile widziane!




Komentarze

Popularne posty