Podcast Radio Argentyna

 


W marcu 2020 roku pandemia COVID-19 zatrzymała mnie na 9 miesięcy w Junín de los Andes, niewielkim miasteczku na południu Argentyny. Jednym z owoców tej niezaplanowanej i wyjątkowo długiej wizyty stał się podcast. W dwunastu odcinkach wyemitowanych od maja do listopada Radio Argentyna oferuje intensywną wyprawę w argentyńską rzeczywistość, muzykę, aktualności i historię, relacje z podróży, a nawet duszę i tożsamość mieszkańców kraju. 

Realizacja projektu jest (przynajmniej na razie) zakończona, ale w dalszym ciągu możecie słuchać materiałów dostępnych na Youtube, Spotify, Google Podcasts, Anchor FM i innych platformach. Radio Argentyna, czyli prawdziwa Argentyna w pigułce. Podcast powstał przy wsparciu słuchaczy poprzez serwis Patronite.


A o czym była mowa w kolejnych programach?


#1 Cała Polska NIE czyta, Frida Kahlo, Raly i prowincja Buenos Aires

Zamiast wiadomości — wstępniak. Często słyszy się narzekania, że społeczeństwo czyta coraz mniej i że należy temu przeciwdziałać. Ale czy czytanie jest dobrem samym w sobie? Może nie wszystko musi zostać zachowane akurat na piśmie. W sekcji "Nie tylko tango": Raly Barrionuevo - młoda twarz argentyńskiego folkloru, a w ramach "Opowieści z podróży": prowincja Buenos Aires, włoscy i polscy osadnicy, a także wstęp do historii XIX-wiecznej konkwisty Patagonii.

#2 Koronawirus, "Indianie" za metalową siatką i miniatura z rasizmem w tle

W pierwszych miesiącach pandemii Argentyna z koronawirusem radziła sobie nie najgorzej, ale przedłużająca się, restrykcyjna kwarantanna budziła już kontrowersje. W Resistencii metalową siatką odgrodzono od reszty miasta dzielnicę ludności rdzennej Qom. Dodatkowo: dyskusja nad użyciem słowa "Indianin", rap w języku qom i krótka historia o oddziaływaniu rasizmu, z którego powszedniości może nie zdajemy sobie sprawy.

#3 Feminizm: #niunamenos, język inkluzywny i feministyczna muzyka

Feministyczny ruch, feministyczne manifestacje, feministyczna muzyka, język inkluzywny, jednym słowem: feminizm w Argentynie


#4 Nierówności społeczne, golf i muzyka slumsów

W Argentynie idzie zima, w prowincji Neuquen —tej dysponującej rekordowymi złożami gazu— mieszkańcy martwią się o drewno na opał, a ich demokratycznie wybrani przedstawiciele dumają, czy podczas pandemii można grać w golfa i uprawiać kitesurfing. Będzie o nierównościach społecznych, golfie, Mapuczach i cuarteto, muzyce slumsów z Cordoby. Do tego "Na południe II: La Pampa", czyli przejazd przez prowincję La Pampa i nieco historii krwawego podboju Patagonii. 

#5 Nowy Rok Mapuczów, muzyka korzeni i po co wracać do natury

Obchody Nowego Roku Mapuczów zaskakująco przypominają katolicką Wielkanoc. Różnica polega m.in. na tym, że rytuały Wiñol Tripantu oddziałują z naszym ciałem i emocjami, a nie tylko rozumem czy duchem. W sekcji "Nie tylko tango" porozmawiamy o powrocie do korzeni kultur prekolumbijskich i zespołach Tonolec i Nación Ekeko, a na koniec opowiemy czego o argentyńskiej i latynoamerykańskiej tożsamości uczy nas antropolog Rodolfo Kusch

#6 Legalizacja marihuany; grupy, wspólnoty i spółdzielnie

Pierwszy z tematów tego odcinka to legalizacja marihuany w Argentynie. Drugi to wspólnoty i grupy: dlaczego Argentyńczycy tak bardzo lubią je formować? Czy spółdzielnie to taka nowa moda, czy może kolektywne wysiłki mają na południu Ameryk głębsze korzenie?


#7 Świński biznes, epidemie i łatwe podatki dla niezależnych

Afrykański pomór dziesiątkuje trzodę chlewną w Chinach: czy Argentyna zostanie wielką świńską farmą na potrzeby Państwa Środka? I czy świnie uratują kulejącą gospodarkę południowoamerykańskiego giganta? A szerzej, kto jest winny powolnemu rozwojowi Argentyny: tak zwani liberałowie, tak zwani populiści, a może problem leży znacznie głębiej, niż w aktualnych programach partii politycznych? Dlaczego Argentyna, przy podobnym profilu migracyjnym, nie poszła w ślady Stanów Zjednoczonych? Kontynuując tematykę ekonomiczną: monotributo,  "jednopodatek", czyli o łatwym sposobie na rozliczanie się dla pracowników niezależnych, wolnych zawodów czy korepetytorów. 

#8 Wołowina z wołowiną, czyli kuchnia argentyńska

Kuchnia argentyńska znana jest przede wszystkim z wołowiny. Okazuje się jednak, że na stołach Argentyny znajdziemy o wiele więcej, a tradycyjne potrawy powiedzą nam dużo o historii i wpływach kulturowych w regionie. Będzie o daniach takich jak milanesa, locro, empanada, chipa, sopa paraguaya czy sorrentinos, a także o yerba mate, winie i tereré. Na koniec o trzeciej rocznicy "zniknięcia" Santiago Maldonado i o Dniu Pachamamy.

#9 Co czuje argentyńska dusza

Co czuje argentyńska dusza? Co myśli Argentyńczyk o ludności Patagonii, którą nie tak dawno usunięto siłą, by zrobić miejsce europejskim imigrantom? Między winą a pogardą rozpina się przestrzeń na refleksję. Opowiadam o wjeździe na Patagonię: moim i tych, którzy się na nią sprowadzili. I wyrażają się wierszem. Zastanowimy się także co ma wspólnego Argentyna z Rosją oraz co może z tego wynikać. 


#10 Zabór argentyński

Najważniejsza wiadomość jest taka, że Rubenowi, o którym nakręciłem krótki reportaż, przywieziono 9 tysięcy litrów wody. A szerzej pomówimy o podobieństwach między zaborami na ziemiach polskich i okupacją ziemi Mapuczów przez Argentynę i Chile. Argentyna żyje konfliktem wokół ziem na obrzeżu malowniczego jeziora Mascardi. Kto ma rację w konflikcie między oligarchią ziemską a dawnymi panami argentyńskich Andów?

#11 Dlaczego w Argentynie płoną lasy

W ostatnich miesiącach w Argentynie spłonęło około 500 tysięcy hektarów lasów i mokradeł: mówimy o powierzchni dziesięć razy większej niż Miasto Społeczne Warszawa. Podczas gdy strażacy ewakuują miejscową ludność, eksporterzy mięsa i deweloperzy kalkulują zyski. Czy pożary są rzeczywiście tak "przypadkowe", jak chcą niektórzy? Dlaczego tego lata w Cordobie nie będzie wody? Dlaczego płoną wyspy na rzece Parana i co to ma wspólnego z naszą dietą?

#12 | Chacarera: czarna muzyka z czarnej Argentyny

Pierwsza Argentynka, jaką poznałem, nie miała jasnej skóry. Zdziwiłem się. Sam uległem narzucanej odgórnie wizji, że oto w Argentynie czarnoskórych brak. Historia potomków afrykańskich niewolników na południu kontynentu nie jest łatwa, ale ich żywej obecności nie sposób zanegować. Zwłaszcza słuchając argentyńskiego folku. O czarnej Argentynie i jej czarnej —a jednocześnie: ulubionej— muzyce, chacarerze, posłuchacie w dwunastym odcinku podcastu.



Komentarze

Popularne posty